Nietypowy artysta.

Malarz i poeta inspirujący się kształtami rzeźbiarskimi. Otwiera różnymi kluczami drzwi do odmiennych gatunków malarskich a jednocześnie wypracowuje rozpoznawalny styl, pozwalający mu na stwarzanie własnych światów.

Jego przedstawienia, mniej lub bardziej określone, żyją własnym życiem. Najbardziej zaciekawiają kompozycje abstrakcyjne z zestawu „Surrealizm”. Ukazane w nich elementy, jak żywa materia, zdają się przemieszczać i wchodzić we wzajemne relacje ze sobą i z tłem.

Obecnie twórczość Janusza Biernackiego nie jest tylko - jak przed laty - ekspedycją w kierunku solarnej strony życia, ale również wyprawą przez ciemną krainę ludzkiego istnienia.

Artysta wzbogacony o nowe przeżycia i doświadczenia zabiera odbiorcę w swoje rejony wyobraźni, zapraszając go do samodzielnego po nich podróżowania, z własnym bagażem doznań i własnym wyposażeniem kulturowym.

 

Andrzej Haegenbarth
 

Janusz Biernacki

– artysta malarz, poeta. Urodził się w roku 1958. Na wybór jego drogi życiowej decydujący wpływ wywarli dziadkowie, po mieczu Jan Biernacki – artysta malarz, a po kądzieli Stanisław Chmielewicz – humanista.


Działalność twórczą rozpoczął w latach 80. od grafiki, by następnie zająć się malarstwem, w którym rysunkowy aspekt (linearyzm i konturowość) jest widoczny do dziś.


Pierwsza wystawa miała miejsce w Galerii „Retro” w 1995 roku, gdzie przedstawiał swoje prace wspólnie z bratem Andrzejem – artystą rzeźbiarzem. Od tego czasu miał kilkanaście wystaw indywidualnych, m. in.: w lutym 1996 roku (wraz z Antonim Zydroniem, Józefem Kaliszanem i Piotrem Tomczakiem) eksponował obrazy na głośnej wystawie w podziemiach poznańskiej Fary; dwa lata później w Galerii „Retro”, a w 1999 w Muzeum Ziemi Miłosławskiej w Miłosławiu oraz w 2002 roku w Galerii Miejskiej w Mosinie.


Od roku 2004 brał udział we wszystkich wystawach EKOARTu, m.in.: Ekoart 2004 - Woda, Klub Wystawców, Międzynarodowe Targi Poznańskie; Ekoart 2004, Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO, 2004; 35-lecie Ekoartu, 2005; Pałac Działyńskich w Poznaniu, 2006; Zamek Opalińskich w Sierakowie, 2007; Galerii „Polan Sto”, 2008; Przestrzeń Natury. Przestrzeń Sztuki, Galeria U Jezuitów, Poznań, 2008.


Prace Janusza Biernackiego znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii i we Włoszech.

 

Jesteś zainteresowany rzeźbą w granicie?

Napisz na adres: a.biernacki63@wp.pl